Sterylizacje zwierząt właścicielskich2021-08-18T14:59:03+02:00

Darmowa kastracja i sterylizacja kotów właścicielskich

Miasto Poznań już po raz drugi w tym roku zaprasza właścicieli kotów do skorzystania z zabiegu bezpłatnej kastracji i sterylizacji czworonogów. Zadanie jest realizowane przez jednostkę miejską Usługi Komunalne ze wsparciem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.
Pierwsza akcja, która rozpoczęła się wiosną – była dedykowana zarówno psom, jak i kotom właścicielskim (do końca lipca skorzystało z niej 214 kotów  i 170 psów). W turze jesiennej zabiegi kierowne są do kotów.
Jak skorzystać z zabiegu?
Zabiegi kastracji i sterylizacji zwierząt są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta. O skorzystanie z nich mogą ubiegać się osoby, które mieszkają na terenie Poznania i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców, objętych zasiłkiem socjalnym, będącym jedynym źródłem dochodu lub posiadających status studenta poznańskiej uczelni). Jeden właściciel może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch czworonogów.
Zabieg sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich można wykonać w dwóch gabinetach:
  • Przychodni Weterynaryjnej Bartosz Wartecki, Krystyna Śliwa, ul. Roślinna 1C, 61-306 Poznań, tel. 669 003 212 (godziny otwarcia gabinetu: pon-pt – 13-19, sob – 10-13, więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.wetpupil.pl),
  • Gabinecie Weterynaryjnym Vet – Help Natalia Maria Busłowicz, ul. Brzozowa 1, 61-429 Poznań, tel. 512 447 882 (godziny otwarcia gabinetu: pon-pt – 11-19,sob – 9-14, więcej informacji na stronie: http://brzozowa.vet-help.pl).
Aby skorzystać z zabiegu, należy telefonicznie umówić się na wizytę z wybranym gabinetem. Właściciel zwierzęcia na miejscu będzie musiał wypełnić formularz oraz udokumentować to, że odprowadza podatki na terenie Poznania. Czworonóg, który ma zostać poddany zabiegowi, musi posiadać czip. Nieodpłatnie zaczipowanie i zapisanie w Miejskim Rejestrze Psów i Kotów może zostać dokonane także podczas zabiegu w gabinecie weterynaryjnym. Daje to możliwość szybkiego i skutecznego zidentyfikowania właściciela, np. podczas zaginięcia zwierzęcia. Rychły powrót czworonoga do domu zdecydowanie ogranicza obu stronom niepotrzebny stres.
Program będzie realizowany do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel – ponad 100 tys. zł.
Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych zabiegów kastracji i sterylizacji można uzyskać w Urzędzie Miasta Poznania – pod numerem telefonu: 61 878 1500 i 61 878 4176 oraz w Usługach Komunalnych – tel. 61 846 29 00.
Z myślą o bezdomnych kotach
Zabiegi są wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na 2021 r. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, większe środki przeznaczone zostały na kastrację kotów. Przesłanką do takiego podziału kosztów jest fakt, że część kotów domowych jest wypuszczana przez swoich właścicieli na zewnątrz. Jak pokazują badania, to właśnie ta grupa zwierząt w bardzo dużym stopniu przyczynia się do powiększania populacji bezdomnych czworonogów. Główną przyczyną są niekontrolowane rozmnażanie się i ucieczki, a także brak możliwości ustalenia właściciela. Sytuacja ta stanowi poważny problem, dlatego Miasto Poznań przeznaczyło większe środki właśnie na kastracje i sterylizacje kotów.