Sterylizacje zwierząt właścicielskich2020-11-02T14:42:29+01:00

Finansowane przez Miasto zabiegi sterylizacji i kastracji KOTÓW właścicielskich ponownie dostępne od 3 listopada

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania informuje, że od najbliższego wtorku tj. 3 listopada ponownie uruchamiany jest program darmowej sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich.

W tym roku ze środków Miasta Poznania zrealizowano już łącznie blisko 450 zabiegów kastracji i sterylizacji zwierząt, z czego 209 kotów oraz 238 psów właścicielskich. Akcja została po raz pierwszy uruchomiona w marcu br. i pomimo dużych ograniczeń związanych z pandemią cieszyła się ogromnym zainteresowaniem właścicieli czworonogów. Do tej pory z budżetu Miasta Poznania wydatkowano na ten cel łącznie blisko 130 tys. zł.

W listopadzie udało się uruchomić kolejną partię środków, tym razem jednak dedykowaną tylko zabiegom na kotach.

Prace nad Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2020 pozwoliły na oszacowanie liczby kotów w Poznaniu na 216 tys. osobników, z czego około 58 tys. to koty domowe, które wychodzą na zewnątrz. Jak pokazują analizy i badania, to właśnie ta grupa zwierząt w bardzo dużym stopniu przyczynia się do powiększania populacji bezdomnych zwierząt, głównie poprzez niekontrolowane rozmnażanie się oraz ucieczki i brak możliwości ustalenia właściciela. Dodatkowe środki zdecydowano przeznaczyć w tym roku właśnie na kastracje i sterylizacje kotów. Podczas zabiegów zwierzęta są także nieodpłatnie czipowane i rejestrowane w Miejskim Rejestrze Psów i Kotów.

Warunki skorzystania z zabiegu:

  • telefoniczne umówienie terminu wizyty, wypełnienie na miejscu formularza wniosku o wykonanie zabiegu oraz udokumentowanie przez właściciela zwierzęcia uprawnienia do skorzystania z usługi, tj. zamieszkiwania na terenie Poznania,
  • jeden właściciel może skorzystać rocznie z dofinansowania na zabieg kastracji lub sterylizacji dwóch zwierząt,
  • elektroniczne oznakowanie (zaczipowanie) kota – wykonywane nieodpłatnie podczas zabiegu lub potwierdzone przed zabiegiem stosownym zaświadczeniem.

Zabieg sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich można wykonać w czterech gabinetach, związanych umowami z Miastem – jednostką Usługi Komunalne:

  • Centrum Zdrowia Małych Zwierząt – os. Władysława Jagiełły 33, tel. 61 824 31 78, 603 191 663
  • Gabinet weterynaryjny „ANIMAL” – ul. Nad Wierzbakiem 20/1, tel. 602 225 371, 61 840 12 62
  • Gabinet weterynaryjny VET – HELP – ul. Brzozowa 1, tel. 512 447 882
  • Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski – ul. Jugosłowiańska 13, tel. 61 843 45 83

Program będzie realizowany do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel.

Przypominamy, że właściciele psów i kotów właścicielskich nadal mogą ZA DARMO zaczipować swoje zwierzęta. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Kontakt w sprawie szczegółowych informacji:
tel. 61 878 4255 (Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania)
tel. 61 846 29 00 (Usługi Komunalne)